Balmoral Open Results

U 12 -28kg combined

Avery Pampolina – Nakamura – Gold

Ottawa Hogan – Selkirk – Silver

Kai Reyes – Nakamura – Bronze

U 12 -30 kg combined

Kaya Leveille – Selkirk – Gold

Wyatt McRae – Balmoral – Silver

Taylor Patton – Selkirk – Bronze

Kaylan Wallace – Portage – Bronze

U12 -32 kg combined

Jonathan Kroeker – Brandon – Gold

Dar Metrik – Nakamura – Silver

Rowan Hyslap – J and M – Bronze

U12 -33kg Male

Brandon Driedger – U of M – Gold

Conor Ward – Keisatsu – Silver

Russell Flamand – Nakamura – Bronze

Seth Munro – Pfeffer – Bronze

U12 -38kg combined

Raya Neniska – J and M – Gold

Bobby Prikhoda – Nakamura – Silver

Jack Pfeffer – Pfeffer – Bronze

U12 -39kg combined

Oliver Hamlyn – Balmoral – Gold

Mason Robertson – Balmoral – Silver

Sarah Dufort Nakamura Silver

U 12 -42kg combined

Cole Hodgson – Keisatsu – Gold

David Bevan – Portage – Silver

James Zang – Nakamura – Bronze

U 12 -48kg combined

Braydin Nguyen – Inner City – Gold

Nolan Dear – Selkirk – Silver

Daniel Vasiliev – Selkirk – Bronze

U 12 -58kg combined

Isabella McLean – Portage – Gold

Cai James – Balmoral – Silver

Wyatt Mitchell – Balmoral – Bronze

U 12 -69kg combined

Callum Johnson – St. Boniface – Gold

Dalin Kymanick – Selkirk – Silver

Carter Masse – Selkirk – Bronze

U 14 female -36kg

Kiandra Christ-Bonnell – Nakamura – Gold

Alyssa Friesen U of M Silver

Serena Hill Steinbach Bronze

U 14 Female -44/-57kg combined

Amaya Machado Nakamura Gold

Nicol Mesonynik U of M Silver

U 14 Male -38 kg

Xavier Reynante – Nakamura – Gold

Josiah Douma – Steinbach – Silver

Owen Legiehn – Nakamura – Bronze

U 14 male -42kg

Benner MacDonald – Borderland – Gold

Benji Munro – Pfeffer – Silver

Cole Hodgson – Keisatsu – Bronze

U 14kg male -46/-55kg combined

Justin Casino – Inner City – Gold

Jacob Dudgeon Sykes – Portage – Silver

Payton Sinclair – Selkirk – Bronze

U14 male -60/+60kg combined

Daniel Ekosky – Selkirk – Gold

Nicolas Villa – Nakamura – Silver

Dylan Wiebe – Selkirk – Bronze

U 16 female -44kg

Marita Kroeker – Brandon – Gold

Nicol Mesongnik – U of M – Silver

U 16 male -46/-50kg

Aries Tolentino – Nakamura – Gold

Anthony Nguyen – Inner City – Silver

U 16 male -55kg

Kelden Christ-Bonnell – Nakamura – Gold

Deklund Kellas – Keisatsu – Silver

Logan Monforton – Balmoral – Bronze

U 18 female -70kg combined

Rebecca Villa – Nakamura – Gold

Ainslee Tolentino – Nakamura – Silver

Nina Zigic – Nakamura – Bronze

U 18 male -60/-66kg combined

Kadin Christ-Bonnell – Nakamura – Gold

Morgan Good-Thurber Borderland Silver

U21 female -57/-63kg combined

Melody Kroeker – Brandon – Gold

Isabelle Marie Sophie Kohlkoff – Selkirk – Silver

U 21 Male -60/-81kg combined

Baioley Malinowski – Selkirk – Gold

Ethan Garrioch – Portage – Silver

Riley Maier – Nakamura – Bronze

Senior Female -57/-70kg combined

Melody Kroeker – Brandon – Gold

Cyndl Heartfield – Selkirk – Silver

Senior Men Novice +81kg combined

Ethan Garrioch – Portage – Gold

Lance Falk – Nakamura – Silver

Ian Heartfield – Selkirk – Bronze

Senior Men Advanced -81kg

Thomas Giasi – Nakamura – Gold

Peter Huynh – Nakamura – Silver

Senior Men Advanced -100/+100kg combined

Martin Russo – Nakamura – Gold

Nathan Pops – St. Boniface – Silver

Chysom Scott – Portage – Bronze

Veterans Women open weight

Sonia Christ – Nakamura – Gold

Valerie Tully – Nakamura – Silver

Veterans Male -81kg combined

Gary Robinson – U of M – Gold

Lance Falk – Nakamura – Silver

Veterans Male -90/-100kg combined

Brent Thompson – Nakamura – Gold

James Currie – St. Boniface – Silver

Chysom Scott – Portage – Bronze

Newaza Female open

Sonia Christ – Nakamura – Gold

Cyndl Heartfield – Selkirk – Silver

Archielee Reynante – Nakamura – Silver

Newaza Male Heavyweight

Nathan Pops – St. Boniface – Gold

Ian Heartfield – Selkirk – Silver

Sandor Demeter – Nakamura – Bronze

Newaza Male Lightweight

Brent Thompson – Nakamura – Gold

Peter Nuynh – Nakamura – Silver

James Currie – St. Boniface – Bronze

Pacific International Results

On the weekend of March 16-17, Judo Manitoba participated in the  Pacific International Judo Championships in Vancouver , BC.

 

U16 Female

-63kg – Rebecca Villa – Nakamura Judo Club – Bronze

U18 Female

-63kg – Rebecca Villa – Nakamura Judo Club – 5th

70kg – Samantha Ulrich – West Kildonan Judo Club – Gold

U18 Male

-60kg – Kadin Christ-Bonnell – Nakamura Judo Club – Bronze

-66kg – Arik Mesongnik – U of M Judo Club – Bronze

-81kg – Michael Akbashev – West Kildonan Judo Club – Gold

U21 Male

-73kg – Damien Ekosky – Selkirk Judo Club – Gold

-73kg – Shogun Laczko – U of M Judo Club – 5th

-81kg – Bailey Malinowski – Selkirk Judo Club – Bronze

Senior Female

-52kg – Lorena Kaegi – Keisatsu Judo Club – Silver

-63kg – Sasha Zigic – Nakamura Judo Club – 5th

Senior Male

-73kg – Damien Ekosky – Selkirk Judo Club – 5th

-81kg – Michael Akbashev – West Kildonan Judo Club – 5th

Edmonton International Results

March 9-10, 2019

U14 Male

-46kg – Justin Cansino – Inner City Judo Club – Silver

-60kg – Nicolas Villa – Nakamura Judo Club – Gold

-60kg – Daniel Ekosky – Selkirk Judo Club – Silver

U16 Female

-57kg – Sarah Ekosky – Selkirk Judo Club – Gold

-63kg – Rebecca Villa – Nakamura Judo Club – Bronze

U16 Male

-50kg – Kelden Christ-Bonnell – Nakamura Judo Club – 5th

U18 Female

-57kg – Sarah Ekosky – Selkirk Judo Club – Bronze

+70kg – Samantha Ulrich – West Kildonan Judo Club – Gold

U18 Male

-60kg – Kadin Christ-Bonnell – Nakamura Judo Club – Silver

U21 Male

-73kg – Damien Ekosky – Selkirk Judo Club – Silver

Senior Female

-52kg – Lorena Kaegi – Keisatsu Judo Club – Silver

-63kg – Sasha Zigic – Nakamura Judo Club – Bronze

+78kg – Samantha Ulrich – West Kildonan Judo Club – Silver

Senior Male Novice

-81kg – Wade Campbell – Portage Judo Club – 5th

-90kg – Jacob Chartrand – Keisatsu Judo Club – Bronze

Senior Male Advanced

-73kg – Damien Ekosky – Selkirk Judo Club – Bronze

Veterans Male

-90kg – Wade Campbell – Portage Judo Club – Silver

+90kg – Brent Thompson – Nakamura Judo Club – Silver

CWG Individual Results

Female:

  • Sarah Ekosky ,57 kg, Selkirk Judo Club, Bronze
  • Samantha Ulrich, +70 kg, West Kildonan Judo Club, Silver
  • Nina Zigic, 52kg, Nakamura Judo Club, 5th

Male:

  • Kadin Christ-Bonell, 55kg, Nakamura Judo Club, Silver
  • Justin Ekosky, 73 kg, Selkirk Judo club, Bronze
  • Michael Akbashev, 81 kg, West Kildonan Judo Club, Bronze
  • Arik Mesongnik, 60 kg, U of M Judo Club, 5th
  • Ijob Hamraev, + 81kg, Hamraev Judo Club, 5th

 

https://www.sportmanitoba.ca/team-toba-judo-2019cwg-–-family-affair

https://www.sportmanitoba.ca/team-toba/day-thirteen-photos

Inner City 2019 Tournament

228 athletes competed on Feb. 2nd, 2019, at Tec Voc High School in Winnipeg.

Results

Fastest Ippon – Female

Leanne Huang, Regina – 4.2 Seconds

Fastest Ippon – Male

Joey Irwin, Vibank – 1.58 Seconds

Outstanding Inner City Judo Athlete/Coach

Anthony Nguyen

Outstanding Senior Award

Damien Ekosky, Selkirk

U10 FEMALE

-29 kg.

1st Leah Davey, Nakamura
2nd Francheska Victorino, Nakamura
3rd Makayla Bonnar, Nakamura

-35 kg.

1st Ruby Breckert, Nakamura
2nd McKenna Masse, Selkirk
3rd Naimh O’Gorman, Nakamura

U10 MALE

-23 kg.

1st Noah Reynante, Nakamura
2nd Asher, Wiebe, Portage
3rd Sariel Ilagan, Nakamura

-26 kg. A

1st Yue Zang, Nakamura
2nd Zavier Leclaiar, St. Boniface

-26 kg. B

1st Tennyson Barnes, Selkirk
2nd Bennet Pampolina, Nakamura
3rd Elijah Levac, St. Boniface
4th Tristan Jenner, Portage la Prairie

-32 kg. -35 kg. Combined

1st Owen Bovan, Portage la Prairie
2nd Braden Driedger, U of M
3rd Spencer Goddard, Balmoral
4th Carter Leveille, Selkirk

-48 kg.

1st Everest Hutton, Borderland
2nd Joaquin Cruz, West Kildonan

U12 MALE

-27 kg.

1st Kai Reyes, Nakamura
2nd Bien Oduca, Pfeffer Judo Club
3rd Paxton Nebon, Avonhurst
4th Avery Pampolina, Nakamura

-30 kg. A

1st Parker Wilson, Selkirk
2nd Dar Metrik, Nakamura
3rd Benjamin Ponce, Inner City

-30 kg. B

1st Jesse Kreutzer, Southwest
2nd Xavier Levac, St. Boniface

-33 kg. A

1st Lachlan Patton, Selkirk
2nd Seth Munro, Pfeffer
3rd Branden Westmacott, U of Mb.

-33 kg. B

1st Tom Anderson, Portage
2nd Nate Panchuk, Balmoral
3rd Kayde Totin, Selkirk

-36 kg.

1st Bobby Prikhoda, Nakamura
2nd Xavier Knight, Portage
3rd Cameron Pennell, Selkirk

-42 kg. & 45 kg. Combined

1st Bradin Nguyen, Inner City
2nd Edward McDougall, Kenora
3rd Daniel Vasiliev, Selkirk

U12 MALE/FEMALE COMBINED

-27 kg.

1st McKenna Stewart, Selkirk
2nd Daniel Vasiliev, Selkirk

U14 FEMALE

-32 kg. & -36 kg. Combined

1st Serena Hill, Steinbach
2nd Kiandra Christ-Bonnell, Nakamura
3rd Keyanna Ginter-Bennett, Swift Current

-40 kg. & -44 kg. Combined

1st Leanne Huang, Regina Y
2nd Caleigh-Ann Romano, Nakamura
3rd Kolbi Fenrick, Moose Jaw

-48 kg. & -52 kg. Combined

1st Victoria Kehrig, Avonhurst
2nd Autumn Gienow, Avonhurst
3rd Camilla Romano, Nakamura

-57 kg.

1st Amaya Machado, Nakamura
2nd Belle McLean, Portage la Prairie

U14 MALE

-34 kg.

1st Wyatt Markall, Thunderbay
2nd Xavier Reynante, Nakamura
3rd Paxton Nelson, Avonhurst

-38 kg.

1st Eldon Li, Regina Y
2nd Joey Irwin, Vibank
3rd Lachlan Patton, Selkirk

-42 kg.

1st Justin Cansino, Inner City
2nd Bennet MacDonald, Borderland
3rd Malakai Janzen, Inner City

-46 kg.

1st Harmen Hasse, Regina Y
2nd Ronen Arenzon, West Kildonan
3rd Everett Penny, Swift Current

-50 kg. & -55 kg. Combined

1st Riley Jorgensen, Southwest
2nd Aiden Sofronio, Inner City
3rd Kingstone Ballantyne, Pfeffer Judo Club

-60 kg. & -66 kg. Combined

1st David Ekosky, Selkirk
2nd Nicolas Villa, Nakamura
3rd Spiro Tsakas, Regina Y

U16 FEMALE

-44 kg.-48 kg. & -52 kg. Combined

1st Devrie Johnston-Newsted, Lloydminster
2nd Paige Irwin, Vibank
3rd Autumn Gienow, Avonhurst

-57 kg.

1st Brooklyn Bloch-Hansen, Lloydminster
2nd Brooklyn Franson, Saskatoon
3rd Sage Pommer, West Kildonan

-63 kg. & -70 kg. Combined

1st Sarah Ekosky, Selkirk
2nd Desiree Franson, Saskatoon
3rd Rebecca Villa, Nakamura

U16 MALE

-38 kg. & -42 kg. Combined

1st Caleb Couzens, Avonhurst
2nd Joey Irwin, Vibank
3rd Ethan Edison, Thunder Bay

-46 kg. & -50 kg. Combined

1st Kelden Christ-Bonnell, Nakamura
2nd James Kreutzer, Southwest
3rd Deklund Kellas, Keisatsu

-55 kg

1st Riley Stang, Saskatoon
2nd Gavin Westmacott, U of Mb.

-60 kg.

1st Nate Burton, Regina Y
2nd Conner Hammer, Swift Current
3rd Ashton DeBruyne, Vibank

-66 kg. & -73 kg. Combined

1st Dylan Tully, Nakamura
2nd Liam Bellanger, Senshudokan
3rd David Hartry, St. Boniface

+73 kg.
1st Corbin Taylor, Prince Albert
2nd Josiah Hallett, La Ronge
3rd Josh Marion, Dryden

U18 FEMALE

-44 kg. & -48 kg. Combined

1st Devrie Johnston-Newsted, Lloydminster
2nd Paige Irwin, Vibank

-57 kg.

1st Kelly Mills, Saskatoon
2nd Elysia Kehrig, Avonhurst

-63 kg.

1st Sarah Robertson, Balmoral
2nd Emily Czosnek, Nakamura
3rd Kaitlynn Barr, Balmoral

-70 kg.

1st Rebecca Villa, Nakamura
2nd Jane Polley, Saskatoon
3rd Sara Wiens, Moose Jaw

U18 MALE

-60 kg. Combined

1st Kadin Christ-Bonnell, Nakamura
2nd Justin McKay, Regina
3rd Connor Hammer, Swift Current

-66 kg.

1st Stanislav Sheshnev, Regina Y
2nd Nate Burton, Regina Y
3rd Lennon Kuch, Selkirk

-73 kg.

1st Dylan Tully, Nakamura
2nd Brenton Sebastian, Vibank

U21 FEMALE

-63 kg. & -70 kg. Combined

1st Miranda Bellisle, Saskatoon
2nd Jane Polley, Saskatoon

U21 MALE

-60 kg.

1st Nsimba Mavunza, Nakamura
2nd Gaige Ares Sigmovic, Fort Frances

-66 kg.

1st Karden Rendek, Saskatoon
2nd Ariel Mesongnik, U of M

-73 kg.

1st Justin Ekosky, Selirk
2nd Raymond Nguyen, Nakamura

-81 kg.

1st Michael Akbashhev, West Kildonan
2nd Daniel Bagnell, Saskatoon
3rd Bailey Malinowski, Selkirk

-90 kg.

1st Sekina Schiebler, Borderland
2nd Evan Nadoruk, Avonhurst

SENIOR FEMALE

-52 kg. & -57 kg. Combined

1st Lorena Kaegi, Keisatsu
2nd Jennifer Nguyen, Nakamura
3rd Elysia Kehrig, Avonhurst

-63 kg. & -70 kg. Combined

1st Sasha Zigic, Nakamura
2nd Miranda Bellisle, Saskatoon

SENIOR MALE NOVICE

-81 kg. -90 kg. Combined

1st Sekina Scheibler, Borderland
2nd Evan Nadurak, Avonhurst
3rd Jacob Chartrand, Keisatsu

-100 kg. &+100 kg. Combined

1st Ian Heartfield, Selkirk
2nd Derrick Johnson, Pfeffer Judo Club

SENIOR MEN ADVANCED

-60 kg. -66 kg. -73 kg. Combined

1st Damien Ekosky, Selkirk
2nd Stanislov Sheshnev, Regina Y
3rd Sheldon Gephter, West Kildonan

-81 kg. -90 kg. Combined

1st Brent Thompson, Nakamura
2nd Amadom Fofana, Nakamura
3rd Daniel Bagnell, Saskatoon

-100 kg. +100 kg. Combined

1st Nathan Pops, St. Boniface
2nd Joey Kuch, Selkirk
3rd Joe Bernard, Brandon

MASTERS MALE

-73 kg.

1st Sheldon Gephter, West Kildonan
2nd Gary Robinson, U of M
3rd John Boehm, Portage la Prairie

-90 kg. & + 90 kg. Combined

1st Brent Thompson, Nakamura
2nd Robert Czosner, Nakamura
3rd Joe Bernard, Brandon

Montreal Grand Prix Tickets

Judo Manitoba has 25 tickets for the IJF Grand Prix being hosted by Judo Canada in Montreal on July 5-7, 2019.  The tickets are $60.  They are 3-day General Admission tickets.  Please contact Milton Good for details.